Szkoła Muzyczna I stopnia w Nowym Wiśniczu
Regulamin postępowania rekrutacyjnego do Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Wiśniczu na rok szkolny 2024/2025
Podstawa prawna:
- Ustawa Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2023 r. poz. 555).
- Szkoła prowadzi poradnictwo dla kandydatów obejmujące w szczególności informację o zasadach przyjęć, warunkach nauki i programie kształcenia. W ramach informowania, poradnictwa i konsultacji dla kandydatów Szkoła prowadzi następujące działania:
a) Szkoła przygotowuje informator dla kandydatów zawierający w szczególności:
- termin składania podań o przyjęcie do szkoły,
- wykaz wymaganych dokumentów,
- wybrane informacje o szkole,
- informacje na temat trybu przeprowadzania kwalifikacji kandydatów,
b) Szkoła prowadzi nieodpłatnie kursy przygotowawcze dla kandydatów,
c) Szkoła publikuje na stronie internetowej informator dla kandydatów oraz wzór wniosku o przyjęcie do szkoły. - Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie do pierwszej klasy szkoły muzycznej I-stopnia jest ukończenie w danym roku kalendarzowym 7 lat i nie przekroczenie 16 roku życia w tym:
a) na cykl sześcioletni - ukończenie 7 lat i nie przekroczenie 10 roku życia,
b) na cykl czteroletni - ukończenie 8 lat i nie przekroczenie 16 roku życia. - W szczególnych przypadkach dyrektor może zadecydować o zakwalifikowaniu kandydata, który w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat pod warunkiem posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki szkolnej. O zakwalifikowaniu kandydata do odpowiedniego cyklu decyduje dyrektor szkoły.
- Rodzice (prawni opiekunowie) kandydata ubiegającego się o przyjęcie do Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Wiśniczu składają wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do nauki osobiście w sekretariacie Szkoły Muzycznej w Nowym Wiśniczu ul. Szkolna 1 lub przesyłają skan wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim na adres poczty elektronicznej szkoły: rekrutacja@smwisnicz.pl w terminie do 31 maja 2024 r. Wniosek oraz zaświadczenie lekarskie, a w przypadku kandydatów 6 letnich dodatkowo opinia poradni psychologiczno - pedagogicznej muszą być złożone łącznie. Podania niekompletne nie będą przyjmowane.
- Do wniosku należy dołączyć:
a) zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w publicznej szkole muzycznej, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (zgodnie z art. 142 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 20116 r. - Prawo oświatowe),
b) zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do gry na instrumencie dętym, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - dotyczy kandydata ubiegającego się o przyjęcie na instrument dęty. Za przeciwwskazania do gry na instrumentach dętych uważa się m. in. poważne wady ortodontyczne, astmę, poważne choroby oczu (jaskra, choroby siatkówki, duża krótkowzroczność) i inne,
c) opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki w szkole - dotyczy kandydata, który w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. - Kwalifikacja kandydatów do szkoły odbywa się na podstawie badania przydatności kandydatów. Badanie polega na sprawdzeniu predyspozycji kandydata oraz badaniu uzdolnień muzycznych w zakresie:
a) słuchu melodycznego,
b) słuchu harmonicznego,
c) poczucia rytmu,
d) pamięci muzycznej,
e) predyspozycji do gry na wybranym instrumencie. - Sprawdzenie predyspozycji wymienionych w ust. 6. polega na:
a) zaśpiewaniu bez akompaniamentu instrumentalnego dowolnej piosenki przygotowanej przez kandydata,
b) określeniu kierunku melodii granej przez nauczyciela,
c) określeniu ilości słyszanych dźwięków zagranych przez nauczyciela,
d) określeniu dźwięków wysokich, średnich i niskich,
e) zauważeniu i wskazaniu zmiany w melodii granej przez nauczyciela,
f) wyklaskiwaniu rytmu, zaprezentowanego przez nauczyciela,
g) zaintonowaniu (zaśpiewaniu) dźwięku “la” zagranego przez nauczyciela na fortepianie lub pianinie,
i) sprawdzeniu predyspozycji manualnych i psychofizycznych oraz koordynacji ruchowej. - Badanie poszczególnych predyspozycji kandydata wymienionych w ust. 7 podlega ocenie punktowej (0-25 punktów). O zakwalifikowaniu kandydata decyduje:
a) uzyskanie co najmniej 16 punktów z badania uzdolnień muzycznych,
b) pozytywna opinia o warunkach psychofizycznych,
c) brak zastrzeżeń, co do predyspozycji gry na określonym instrumencie. - Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna zwana dalej Komisją powołana przez dyrektora szkoły spośród nauczycieli szkoły. Dyrektor wyznacza przewodniczącego Komisji oraz określa zadania jej członków.
- Do zadań Komisji należy w szczególności:
a) podanie do wiadomości kandydatom informacji o warunkach rekrutacji,
b) ustalenie terminu przeprowadzenia badania przydatności;
c) przeprowadzenie badania przydatności. - Z przebiegu badania przydatności Komisja sporządza protokół zawierający listę kandydatów, którzy przystąpili do badania oraz uzyskane przez nich oceny.
- Na podstawie ocen, o których mowa w ust. 8, Komisja sporządza listę kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący do przyjęcia do szkoły oraz przekazuje listę dyrektorowi szkoły.
- Komisja sugeruje w protokole typ instrumentu, na którym może rozpocząć naukę kandydat, po zapoznaniu się z indywidualnymi predyspozycjami kandydata, przy uwzględnieniu wskazań rodziców zapisanych we wniosku. Ostateczną decyzję w doborze instrumentu podejmuje dyrektor szkoły.
- O przyjęciu kandydata do szkoły decyduje ilość punktów otrzymanych podczas badania przydatności oraz ilość dostępnych miejsc.
- Protokół, o którym mowa w ust. 11, jest przechowywany w szkole przez okres kształcenia ucznia. Decyzję o przyjęciu kandydata do szkoły podejmuje dyrektor szkoły na podstawie wyniku kwalifikującego.
- W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący, o którym mowa w ust. 8, jest większa niż ilość miejsc, dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przyjęciu kandydatów, którzy uzyskali najwyższą punktację, a z pozostałych kandydatów tworzy listę rezerwową.
- Kandydat z listy rezerwowej może być przyjęty do szkoły w przypadku niezgłoszenia się ucznia na początku roku szkolnego lub jego rezygnacji z nauki w ciągu pierwszych trzech tygodni.
- Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkoły ogłaszana jest w ciągu siedmiu dni po zakończeniu badania przydatności.
- Kandydat zakwalifikowany do szkoły jest zobowiązany złożyć pisemne potwierdzenie chęci podjęcia nauki w szkole w terminie do 2 tygodni od podania do publicznej wiadomości listy zakwalifikowanych kandydatów.
- Lista osób przyjętych do szkoły zostaje ogłoszona do 3 lipca 2024 r..
- Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadzane jest postępowanie uzupełniające, na zasadach obowiązującego regulaminu.
- Dopuszcza się możliwość ubiegania się kandydata o przyjęcie do szkoły do klasy wyższej niż pierwsza, na podstawie egzaminu kwalifikacyjnego, który ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty oraz dostarczeniu świadectwa promocyjnego szkoły muzycznej, w której kandydat pobierał naukę.
- Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza komisja kwalifikacyjna powołana przez dyrektora szkoły, który wyznacza jej przewodniczącego oraz określa zadania.
- Z przebiegu egzaminu kwalifikacyjnego komisja kwalifikacyjna sporządza protokół zawierający ocenę predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata, który zostanie następnie przekazany dyrektorowi szkoły.
- Dyrektor szkoły na podstawie oceny predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata, podejmuje decyzję o przyjęciu kandydata do klasy wyższej niż pierwsza.
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w przypadku zmiany miejsca zamieszkania ucznia, uczeń może być przyjęty do szkoły w ciągu roku szkolnego.
- Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń uczęszcza do szkoły. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w szkole przez okres jednego roku.
REGULAMIN KOMISJI REKRUTACYJNEJ
- Komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną powołuje dyrektor szkoły w celu przeprowadzenia badania przydatności muzycznej kandydatów do klasy pierwszej.
- Przewodniczącym komisji jest nauczyciel wybrany spośród nauczycieli szkoły powołany przez dyrektora.
- Dyrektor szkoły ma prawo dokonać podziału komisji na zespoły rekrutacyjne do przeprowadzenia poszczególnych badań przydatności lub egzaminów kwalifikacyjnych i wyznacza ich przewodniczących.
- Zespół rekrutacyjny liczy min. 3 członków, w tym przewodniczącego.
- Do zadań komisji należy w szczególności:
a) podanie do wiadomości kandydatów informacji o warunkach rekrutacji z uwzględnieniem kryteriów przyjęć, które zawarte są w Regulaminie Rekrutacji stanowiącym załącznik do Statutu Szkoły,
b) ustalenie terminów i przeprowadzenie badania przydatności oraz egzaminów kwalifikacyjnych,
c)ustalenie wyniku kwalifikującego do przyjęcia do klasy pierwszej szkoły oraz sporządzenie listy kandydatów według uzyskanej punktacji,
d) w przypadku komisji kwalifikacyjnej - ocena predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata. - Członkowie zespołów rekrutacyjnych przeprowadzających badanie przydatności do SM I st. w Nowym Wiśniczu, po przeprowadzeniu badań, mają prawo wybrać kandydatowi inny instrument, niż określony we wniosku o przyjęcie do szkoły.
- Z badania przydatności oraz egzaminu kwalifikacyjnego sporządzany jest protokół zawierający wynik uzyskany przez kandydata oraz uwagi członków zespołu rekrutacyjnego.
- Zespoły, o których mowa w pkt. 3, sporządzają protokół zbiorczy i przekazują go dyrektorowi szkoły.
- Członkowie zespołów, o których mowa w pkt. 3, są zobowiązani do zachowania tajemnicy danych osobowych kandydatów, które są im powierzone podczas rekrutacji.
- Do czasu ogłoszenia listy przyjętych do szkoły nie ujawnia się wyników poszczególnych badań lub egzaminów, ani nie przekazuje się kandydatom informacji na temat ich przebiegu.
- Po ogłoszeniu listy przyjętych wszelkich informacji na temat przeprowadzonej rekrutacji udziela osoba wyznaczona przez dyrektora szkoły.
- W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący do przyjęcia do szkoły jest większa niż liczba miejsc, dyrektor podejmuje decyzję o przyjęciu na podstawie dodatkowych kryteriów.
- W przypadku rekrutacji do I klasy SM I st. ustala się następujące kryteria dodatkowe:
a) uzyskanie przez kandydatów kolejno najwyższej punktacji z poszczególnych części badania przydatności,
b) możliwości organizacyjne szkoły.